در دنیای امروز صنعت مد و طراحی به‌عنوان یک حرفه پرطرفدار و جذاب به‌حساب می‌رود. در واقع طراحی مد امروزه به‌عنوان یک حرفه ترکیبی از چندین مهارت مانند هنر، علم روانشناسی رنگ و ترسیم متناسب باشخصیت می‌باشد. هرساله در این حرفه متناسب باعلاقه و گرایش افراد جامعه به سبک متفاوت پرداخته می‌شود، بر همین اساس این حرفه در میان اقشار جامعه محبوبیت دو چندان پیدا کرده است. خیلی از افراد به این شغل علاقه دارند اما نمیدانند که چگونه و از کجا شروع کنند تا یک طراح موفق شوند. بر این اساس ست و مد قصد دارد شما را در راستای چگونه طراح مد و لباس شوید راهنمایی کند. پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

چرا  آموزش حرفه‌ای طراحی مد اهمیت دارد؟

امروزه مد به‌عنوان علوم ترکیبی از روانشناسی، اصول دقیق طراحی، هنر و خلاقیت به‌حساب می‌رود. بر این اساس، یک طراح حرفه‌ای مد باید دروس مختلف و مهارت‌های مختلف را به‌منظور دستیابی به طراحی قوی کسب نماید تا بتواند متناسب بادانش روز و سلیقه‌های متفاوت جامعه دست به طراحی‌های خاص و چشم‌نواز ببرد.

چرا  آموزش حرفه‌ای طراحی مد اهمیت دارد؟

چرا طراحی مد در میان بانوان اهمیت دارد؟ 

به‌طورکلی بانوان ازجمله اقشار پرطرفدار صنعت طراحی لباس و مد می‌باشند که هرساله قشر وسیعی از خریداران و دنبال کنندگان مد را به خود اختصاص می‌دهند. بر همین اساس، به دلیل ظرافت تن، حساس بودن و لطافت بانوان طراحی مد در لباس‌های آن‌ها نیازمند برخورداری از دانش وسیع که شامل شناخت انواع پارچه، رنگ‌شناسی، روانشناسی پوشش و دوخت‌های متناسب با زنان جهت طراحی لباس‌های شیک، جذاب و راحت برای بانوان می‌باشد.

چگونه یک طراح حرفه‌ای  درزمینه طراحی لباس‌ برای بانوان شویم؟

در قدم اول برای یک طراح حرفی شدن، شما باید د رزمینه طراحی لباس‌ها از خلاقیت، طراحی قوی، ذکاوت و روابط اجتماعی بالا جهت ارتباط با دیگران و پی بردن به سلایق آن‌ها برخوردار باشید.  در ابتدای شروع رشته، نیازی به طراحی حرفه‌ای و قوی نیست؛ همین‌که پشتکار کافی و خلاقیت داشته باشید و سعی کنید در هر فرصتی، طراحی‌های ذهنی خود را بر روی کاغذ پیاده کنید و در کنار تحصیل در رشته در کسب مهارت‌های مختلف در این عرصه کوشا باشید کافی خواهد بود. در ضمن نگران نداشتن پیش‌نیاز و حرفه‌ای بودن نباشید چراکه بانوان به دلیل علاقه، پشتکار و ظرافت در کار رشد سریعی را در این رشته دارند.

مروری بر تاریخچه طراحی مد: 

از دیرباز تاکنون طراحی لباس از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در میان تمامی مردم جهان برخوردار بوده است. اما کسی که برای اولین بار حرفه طراحی مد را به‌عنوان یک رشته بنیان‌گذاری نمود چارلز فردریک ورث در قرن نوزدهم بود که با ایده دوختن آرم نام خود بر روی لباس این حرفه را بنا نهاد. پس‌ از آن، در فرانسه انواع مزون جهت رقابت طراحان در ارائه ایده‌های متفاوت رونمایی شد و فرانسوی‌ها واژه طراحی مد را به این حرفه اختصاص دادند. امروز طراحی مد به‌عنوان یکی از حرفه‌های بسیار درخشان و پرطرفدار در جهان به‌حساب می‌رود که سالیانه توجه بسیاری از افراد را در زمینه طراحی لباس به‌ویژه طراحی لباس بانوان به خود جلب می‌نماید.

مروری بر تاریخچه طراحی مد:

چگونه طراحی مد برای بانوان را شروع نماییم؟

به‌طورکلی، سؤال بسیاری از بانوان علاقه‌مند به حرفه طراحی مد این است که چگونه و از کجا این حرفه را شروع نمایند و چگونه به کسب اطلاعات مختلف در این زمینه برای یک شروع حرفه‌ای بپردازند. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات لازم را جهت تبدیل‌شدن شما عزیزان به یک طراح حرفه‌ای ارائه نماییم.

بیشتر بخوانید:  برند معروف لباس زنانه در دنیا

چه شخصیتی برای طراحی مد درزمینه طراحی لباس بانوان مناسب است؟

اگر از آن دسته از خانم‌های جسور علاقه‌مند به ماجراجویی با اداره و روحیه هنری هستید این حرفه را به شما پیشنهاد می‌نماییم چراکه در این حرفه برخورداری از ذوق هنری، سخت‌کوشی، برقراری ارتباط اجتماعی قوی و ذهن فعال جهت ارائه ایده‌های ناب، امری ضروری می‌باشد.

چه اطلاعات و مهارت‌هایی برای طراحی مد موردنیاز است؟

به‌طورکلی، هر حرفه‌ای نیازمند اطلاعات ضروری و پایه جهت تسلط بر تمامی جوانب کار می‌باشد که طراحی لباس نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. بر همین اساس، اطلاعات مهم و اصول اولیه لازم در این حرفه عبارت است از:

 • گذراندن کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و طراحی دوخت از مقدماتی تا پیشرفته
 • تمرین و تکرار درکشیدن طراحی و رنگ‌آمیزی به‌منظور افزایش سرعت عمل طراح
 • کسب مهارت در انواع نرم‌افزار فتوشاپ پیشرفته (Photoshop)، نرم افزارکورل دراو CorelDraw، Xara و نرم‌افزار سریف درو پلاس (Serif Draw Plus).
 • مطالعه و تسلط کامل دربافت‌شناسی و رنگ‌شناسی انواع پارچه
 • به روز بودن وجمع‌آوری اطلاعات در طراحی لباس از طریق اینترنت، آموزش‌های یوتیوب، اینستاگرام، پینترست، کتاب و انواع مجله‌ها.

مدارک آکادمیک طراحی مد بهتر است یا مدرک دانشگاهی؟

مسلماً در هر پیشه‌ای یادگیری حرفه‌ای بادانش روز و گرفتن مدارک دانشگاهی اولویت دارد. همچنین برای تثبیت دانش و کسب مهارت بیشتر به‌صورت تخصصی در هر زمینه‌ای به‌صورت جداگانه می‌توانید در کنار تحصیل در مدارک آکادمیک نیز تخصص کسب نمایید.

مدارک آکادمیک طراحی مد بهتر است یا مدرک دانشگاهی؟

دروس اختصاصی و مدارک مختلف مربوط به رشته طراحی مد عبارت است از:

 • کتاب تاریخچه‌ی طراحی لباس
 • کتاب‌های مهارت تشخیص بافت پارچه
 • کتاب‌های طراحی و کشیدن لباس
 • کتاب‌های مربوط به رویدادهای مد
 • دوره‌های تخصصی مدیریت مد
 • گرفتن مدارک هنرهای تجسمی(Visual Arts) به‌ منظور کسب مهارت در طراحی به‌صورت حرفه‌ای

بهترین دانشگاه های حرفه طراحی مد در جهان عبارت است از:

 • دانشگاه LISAA School of Design در کشور فرانسه
 • دانشگاه Cambridge School of Visula & performing Arts در کشور انگلستان
 • دانشگاهIstituto Europeo Di Design (IED) در ایتالیا
 • دانشگاه‌هایبرتر جهان درزمینه به هنرهای تجسمی: کانادا، ایتالیا و هلند

انواع رشته‌های مختلف طراحی مد عبارت است از:

 • گرافیست
 • انیماتور
 • طراح صنعتی و عکاس
 • هیئت‌علمی

چرا برای طراح لباس شدن باید آموزش ببینیم؟

امروزه مد به‌عنوان علوم ترکیبی از روانشناسی، اصول دقیق طراحی، هنر و خلاقیت به‌حساب می‌رود. بر این اساس یک طراح حرفه‌ای مد باید دروس مختلف و مهارت‌های مختلف را به‌منظور دستیابی به طراحی قوی کسب نماید تا بتواند متناسب با دانش روز و سلیقه‌های متفاوت جامعه دست به طراحی‌های خاص و چشم‌نواز ببرد. این حرفه به خاطر ظرافت تن، حساس بودن و لطافت نیازمند دانش وسیعی می باشد. این دانش در شناخت انواع پارچه، رنگ‌شناسی، روانشناسی پوشش و دوخت‌های متناسب در جهت ساخت لباس‌های شیک، جذاب و راحت برای بانوان می‌باشد.

چرا برای طراح لباس شدن باید آموزش ببینیم

متوسط حقوق طراح مد چه مقدار می‌باشد؟

طراحی مد ازجمله حرفه‌های به روز می‌باشد که حقوق آن از رنج مشخصی پیروی نمی‌کند و بسته به نوع رشته متفاوت است. به‌عنوان مثال، حقوق هیئت‌ علمی رنج مشخصی دارد اما سایر حرفه‌های طراحی، بسته به مهارت دست شما و ارائه ایده‌های جدید و جلب نظر قشر زیادی از افراد جامعه متغیر می‌باشد.

ویژگی‌های فردی مهم برای طراح  حرفه‌ای مد شدن چیست؟

داشتن ایده‌ها و طراحی‌های خاص خود که به شما در منحصر به‌ فرد شدن در میان سایر طراحان و دیگران به‌ شدت کمک خواهد نمود، می تواند دارای ویژگی های زیر باشد:

 • برخورداری ازاعتماد به‌ نفس قوی و روحیه شاداب در برقراری ارتباط با بانوان برای فهمیدن سلیقه، علاقه و روحیه هنری آن‌ها جهت کسب ایده‌های جدید برای طراحی قوی
 • قانونمند بودن و تعهد به‌ کار که باعث ایجاد چهره مطرح در نظر دیگران خواهد شد.
 • مهارت‌های بیزینس و بازاریابی قوی به‌منظور فروش و پیدا نمودن جایگاه شغلی خود در نظر دیگران
 • برخورداری از مهارت وتکنیکی‌های حرفه‌ای در (طرح بستن، دوخت تمیز، برش تمیز و طراحی قوی و جذاب الگوها و غیره).
 • توانایی و هوش بالا در درک و ترکیب شکل‌های مختلف، تشخیص انواع بافت‌ها، طراحی فرم‌های مختلف و آشنایی با ترکیب و تطبیق انواع رنگ‌ها
 • علاقه و اراده فولادین در یادگیری انواع المان‌ها، کسب مهارت، به روز بودن در اطلاعات و یادگیری حرفه‌ای اصول طراحی.
 • برقراری روابط حرفه‌ای و درست در میان سایر طراحان به‌منظور مطرح‌شدن در حرفه خود.
بیشتر بخوانید:  نحوه ست کردن شال و روسری با مانتو

چگونه با طراحان مطرح مد در دنیا رقابت نماییم؟

در یک نگاه کلی، رقابت در عرصه مد چه در صنعت مد در ایران و چه در خارج از کشور نیازمند طراحی قوی و خلاق، همچنین ایجاد تفاوت و تازگی در سبک طراحی می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از طراحی معماری ایران و به‌کار گرفتن هنر زیبای ایرانی در طراحی، به ابداع متدهای جدید و زیبایی به منظور ارائه طراحی در عرصه مد در دنیا پرداخته و هنر اصیل ایرانی را به نمایش بگذارید. با این روش علاوه بر طراحی‌های خاص و متفاوت قابلیت ارائه طرح خود را در سطح جهانی دارید. علاوه بر آن فرهنگ کشور عزیزمان را نیز سایر کشورها معرفی خواهید نمود.

نحوه فعالیت تیمی در طراحی:

به‌طورکلی، حرفه‌ طراحی مد به دلیل برخورداری از رشته‌های مختلف، نیازمند کار تیمی از متخصصین مختلف می‌باشد بر همین اساس برای موفقیت فعالیت تیمی، رعایت نکات مهمی ضروری می‌باشد. این نکات عبارت است از:

 • تبادل قوی فکری میان همکاران به‌منظور دستیابی به طراحی قوی
 • آشنایی کامل با نرم‌افزار CAD (Computer Aided Design)
 • انتخاب حرفه‌ای پارچه و نوع برش و طراحی بر اساس نیاز بازار
 • تولید کردن مود برد (Mood Board – ارائه نمونه کوچک و اولیه)
 • برخورداری از فردی کاردان به‌منظور نظارت همه‌جانبه برای تولیدات پوشاک
 • کنترل دقیق کیفیت
 • همراهی و ارتباط با مشتریان به‌منظور اطلاع از نیاز بازار هدف
 • مدیریت صحیح هزینه‌ها
 • بازاریابی و رعایت اصول مشتری مداری
 • برخورداری از روابط اجتماعی قوی

طراحی نوین به چه سبکی انجام می‌شود؟

امروزه طراحی لباس از حالت سنتی خارج‌شده و به سمت طراحی‌های مدرن حرکت نموده است. این در صورتی می‌باشد که در طراحی مد به سبک جدید، شما نیازمند مهارت در انواع نرم افزارهای گرافیکی و علوم ترکیبی روانشناسی هستید. پیشنهاد ما به شما عزیزان در طراحی مد برای بانوان استفاده از سبک‌های هنری قدیمی ایران به‌منظور ارائه  فرهنگ کشور عزیزمان در سطح جهانی به سبکی مدرن می‌باشد.

سخن پایانی

در پایان باید گفت، شروع حرفه طراحی مد، نیازمند روحیه شاداب و ماجراجو در کسب اطلاعات به روز و همچنین برخورداری از روابط اجتماعی بالا از ضرورت‌های موردنیاز در این حرفه‌ای است. اگر شما ازجمله خانم‌های ماجراجو و دوست دار هیجان در زندگی خود هستید این حرفه یکی از بهترین و جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای شما به شمار می‌رود. در این مقاله سعی نمودیم تا با ارائه اصول کلی به‌منظور ارائه اطلاعات برای طراح حرفه‌ای مد شدن شما عزیزان را راهنمایی نماییم. از اینکه با نگاه گرمتان مطالب ما را همراهی می‌کنید از شما کمال تشکر راداریم.